Mire kell vigyáznunk napozáskor? Néhány elrettentő példa, hitek-tévhitek

2018.07.02

Figyelem, sokkoló fotók következnek! :P

Ami nem szép, azt nem szívesen nézzük, ezért álljon itt néhány elrettentő példa, mert igenis tudomásul kell vennünk, hogy a mértéktelen és felelőtlen napozás mekkora hatalmas károkat tud okozni. Ráadásul nem minden esetben látható azonnal az eredménye, hanem évekkel később bosszúlja meg magát. A bőr egy nagyon okos kis szerkezet, mindenre emlékszik, sohasem felejt! Minden egyes napégés beleég a memóriájába.

Tény: az UV sugarak 80%-ban felelősek a bőr idő előtti öregedéséért.


A napfény több órás élvezete igen erős oxidatív stresszt jelent a bőrnek:

  • beindít egy gyors bőröregítő = photo-aging folyamatot: aktiválódnak a "kollagén gyilkos faktorok", amik csökkentik a kollagén termelődését és egyúttal fokozzák a kollagén lebontását
  • leállnak a "kollagén termelő faktorok", amik az új kollagén termelődéséért felelnek
  • sejtmag károsodás (pl. DNS sérülése) alakul ki, felgyorsul a sejthalál, illetve génmutációk alakulnak ki, ami pedig a helytelen sejtburjánzáson keresztül rosszindulatú bőrrák kialakulásához vezethet (pl. melanóma), ami az egyik legagresszívabb ráktípus
  • gyulladás mediátorok szabadulnak fel, ezáltal kórosan felfokozódik a pigmenttermelődés, barna nap- és májfoltok alakulnak ki a napnak kitett bőrfelületeken (arc, kézfej, dekoltázs, hát, karok)
  • a fokozott vízvesztés miatt az elszarusodott hámréteg megvastagszik, ezáltal csökken a bőrlégzés, így fokozódik a bőrszárazság, megnő a bőr érzékenysége és allergia- hajlama
  • kialakult rosacea vagy arra való hajlam esetén is rendkívül káros, hiszen a tüneteit fokozza, fellobbantja
  • a napégés rendkívül fájdalmas tud lenni, pláne ha napszúrással is párosul. Súlyos esetben hányással, hőemelkedéssel, lázzal, hólyagképződéssel jár, gyógyulásakor hámlik.

Általában szimmetrikusan öregszik az ember arca, ezért nem tűnik fel mekkora károkat okoz az UV sugárzás. Az ezen a képen látható két oldal közötti különbség számomra sokkoló. A fotón szereplő úr 28 éven át kamionsofőrként dolgozott, tehát ez idő alatt folyamatosan csak a bal oldalán érte az UV sugárzás.


A már kialakult, mély ráncokat gyakorlatilag esélytelen hagyományos kozmetikai kezelésekkel csökkenteni, éppen ezért nagyon fontos a PREVENCIÓ!


A foltok szintén nem túl esztétikusak, de folyamatos, kúraszerű halványító kezelésekkel, otthon folyamatosan, naponta többször használt halványító termékekkel ugyan tompíthatóak, halványíthatóak, de ehhez bizony nagyon erős elszántság és kitartás kell. A megoldás szintén a PREVENCIÓ!


Ez a kép remekül prezentálja a napkárosodás észrevehetetlen jeleit. A lámpa fénynél készült képen nem észlelünk különösebben semmi extrát, viszont az UV kamera szépen felfedi a "titkokat".


És nem utolsó sorban a nyak és dekoltázs védelméről és rendszeres ápolásáról se feledkezzünk meg. Nem véletlen, hogy azoknak a hölgyeknek, akik zárt felsőket hordanak szívesebben sokkal-sokkal szebb állapotban van ezen testrészük még idős korukban is.


A napsugaraknak azért vannak pozitív hatásai is:

  • elpusztítja a bőrfelületen lévő kórokozó mikrobákat
  • az UVB beindítja a bőr UV sugarak elleni védekező képességét (egy bizonyos szintig!) a melanin termelődésén keresztül (DE! az UVA nem, így a szoláriumozás sem)
  • beindítja a szervezet kálcium és foszfát anyagcseréjért felelős természetes D-vitamin képződését UVB-fény hatására, ezek garantálják számunkra a csontjaink időtállóságát
  • enyhíti pl. a psoriasis vulgaris (pikkelysömör) tüneteit
  • több kutatás is alátámasztotta , hogy a napfürdő növeli a libidó szintjét
  • a szerotonin termelődésének köszönhetően enyhíti a depressziós tüneteket és pozitív hatással van a közérzetre
  • napozás közben elernyednek az izmok, ezáltal ellazít és az izületekre is jótékonyan hat
  • elkergeti a stresszt. A neurotranszmitterek tevékenységének köszönhetően erősíti az immunrendszert, javítja az endokrin funkcoókat és helyreállítja a szervezet bioritmusát
  • az alvás minőségére is hat. Ha napközben többet tartózkodunk napon, akkor serkentjük a melatonin természetes termelődést éjjel, ezért pihentető alvást eredményez

Tehát ne vonjuk meg magunktól a nap sugarait, hiszen mértékkel szükségünk van rá, de csakis okosan!!!

  • fokozatosság elvét figyelembe véve, apránként szoktasd hozzá a bőröd, kezdj 5-10 perccel és fokozatosan növeld a napon töltött percek számát, de egyhuzamban max. 40-60 percet tölts napfürdőzéssel, tarts szüneteket
  • használj jó minőségű fényvédő terméket, ami egyaránt véd az UVA és az UVB ellen is. (Az UVA öregíti a bőrt és fokozza a daganatok kialakulásának kockázatát, míg az UVB a leégésért felelős.) Napozás előtt fél órával kend be magad (ennyi idő kell, hogy a hatását kifejtse), ezt a vízből kijőve is tartsd szem előtt, hiszen törölközés után újra kell kend magad. Akár fürdőzünk azonban, akár nem, a naptejeket 2-3 óránként újra használni kell a biztos védelem érdekében. Ha aknés bőrtől szenvedsz keresd a "non comedonic" jelzővel ellátott terméket.
  • 11 és 4 között kerüld el teljesen, használj széles karimájú kalapot és napszemüveget
  • a vízfelszínről csaknem 100%-osan , míg a homokról vagy sziklafalról 25%-osan verődik vissza a fény. Felhősebb napokon vagy félárnyékos helyeken is védekezz!
  • ne használj parfümöt, sminket ha napra mész, vagy olyan kozmetikumot ami fényérzékenyítő anyagot tartalmaz (pl. bergamott aroma)
  • ne menj napra, ha olyan gyógyszert szedsz, ami fényérzékenyít (pl. pattanás kezelésére felírt antibiotikum, fogamzásgátló, hormonális gyógyszerek. Ezt a tájékoztatókon feltüntetik.
  • ne menj napra, ha valamilyen gyulladás vagy seb van a bőrödön, pl kinyomott akné, mert a helyükön folt alakulhat ki
  • hidratálj! Fogyassz rengeteg folyadékot, lédús gyümölcsöt, használj napozás után nyugtató, hidratáló krémet az arcodra és a testedre is
  • az intenzív regenerálás érdekében érdemes bevetni kozmetikusodnál ( :-* ) egy jó kis arcmasszázst, pakolást, ezek a bőr idő előtti megöregedésének megelőzésére hatásos módszerek, hiszen mint ahogy legalább 99-szer mondtam már a prevenció sokkal, de sokkal fontosabb, mint a már meglévő probléma kezelése!
  • évente ellenőriztessük az anyajegyeinket bőrgyógyásznál!

Milyen egy jó naptej? Mit jelent az SPF?

Bőrünk csak egy meghatározott időt bír ki természetes védelme által, anélkül, hogy leégne. Ez bőrtípustól függően 5-30 perc lehet. Ezt az időt kell megszorozzuk az adott termék fényvédő faktorával (SPF) és így kapjuk meg azt az időt, amivel meghosszabbítható a védelem hossza.

Az SPF (Sun Protection Factor) érték mutatja meg, hogy a fényvédő mennyire véd az UVB sugarak ellen, vagyis mennyire blokkolja a természetes melanin képződést. Az SPF szám azt jelenti, hogy a fényvédő a sugarak 1/SPF részét engedi át. (Pl.: SPF5: az UVB sugárzás 1/5-ét engedi át, a napsugarak 80%-át szűri ki;  SPF30: a sugárzás 1/30-át engedi át, 97%-át szűri ki; SPF50: a sugárzás 1/50-ét engedi át, 98%-át szűri ki)

Az SPF érték mellett ma már egyre többször találkozhatunk a PPD (Persistent Pigment Darkening) értékkel is. Ez a szám azt mutatja meg, hogy a fényvédő mennyire véd meg a rákkeltő UVA sugarak ellen. Egy 10-es PPD elvileg az UVA sugarak 90%-át szűri meg. 

A napvédőkről még mesélek néhány mondatot lentebb a tévhiteknél.


Tévhitek

'Kreol bőröm van' vagy már 'lebarnultam', ezért nem kell már fényvédőt használnom

A barnaság sajnos nem véd meg a leégéstől. Ennek a tévhitnek annyi az igazságalapja, hogy a pigmentáltabb bőr tényleg jobban bírja a gyűrődést, de igazán számottevő természetes védelmet nem ad. Sokszor a kreol bőr hajlamosabb a pigmentfoltok kialakulására.

A kreol, vagy lebarnult fehér árnyalat csupán abban nyújt előnyt, hogy a bőr természetes védekezőképessége valamelyest nagyobb, például 15 percről 20-30 percre nő a napon tölthető percek száma. Ez még mindig nem jelenti azt, hogy órákat lehet fényvédelem nélkül eltölteni a napon.

Fontos tudni azt is, hogy a szoláriumban elért barnaságnál még ilyen pici előnyre sem lehet számítani, mivel a mesterséges barnulás révén azok a természetes folyamatok nem mennek végbe, amelyek a bőrt valamennyire ellenállóbbá teszik.

Magas faktorszám = magas védelem

Ez igaz, viszont nem biztos, hogy a legegészségesebb.

A magas faktorszám (SPF50, 50+) nagy mennyiségű kémiai fényvédőt tartalmaz.

A fizikai fényvédő gyakorlatilag egy pajzsot von a bőrünk és a napfény sugarai közé: visszaveri, szétszórja a sugarakat, így akadályozza, hogy bőrünket elérjék a sugarak. Ez a káros UVA és UVB sugarakra is vonatkozik, tehát ha fizikai fényvédőt használunk ezektől is védettek vagyunk. Ezek a termékek természetükből adódóan nem szívódnak fel bőrünkön keresztül. Vízzel érintkezve lemosódik bőrünktől, így egy fürdés után mindenképpen újra kell kenni. Gyakori összetevő a cink-oxid vagy a titán-dioxid, ha ezeket találjuk az összetevők között, akkor fizikai fényvédővel van dolgunk.

A kémiai fényvédők a bőrben felszívódva fejtik ki hatásukat. Elnyelik a napsugarakat is, viszont UV sugarak, víz hatására egy idő után lebomlanak. Emiatt gyakran kell újrakrémeznünk.

Jómagam szívesebben használok alacsonyabb faktorszámú (SPF20) fizikai fényvédőt tartalmazó naptejet, mert nem kerülnek kémiai anyagok a bőrömbe, szervezetembe. Hátránya, hogy jobban meglátszik a bőrön és kevésbé tartós.

Azonnal védelmet nyújt a naptej

Nem véd azonnal!

A napsugarak ellen azonnali és teljes védelmet egy hűvös, ablaktalan pince nyújt és nem a napozás előtt felkent napvédő krém. Felvitel után ugyanis a termékek nagy részének fél órára van szüksége a védelem kialakításához, így ha ez idő alatt ülünk ki a napra, akkor kiteszük magunkat a leégés veszélyének.


Remélem hasznos információkat olvastál és tudtam segíteni Neked.

Köszönöm, hogy elolvastad!

Antal Niki


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el